מזה שנים רבות נחשבת טבֵּיאה צימרמן לאחת המוסיקאיות הנודעות בזמננו. הקהל ועמיתיה המוסיקאים מעריכים את אישיותה הכריזמטית ואת הבנתה המוסיקלית המעמיקה. היא ללא ספק נגנית הוויולה הטובה ביותר בעולם כיום. הצלחתה נובעת לא רק מכישרונה יוצא הדופן אלא גם מתמיכתם של הוריה, מהוראתם של מורים מצוינים ומהתלהבותה ללא לאות להעביר את הבנתה המוסיקלית ואת אהבת המוסיקה שלה לקהל.

טביאה צימרמן פעילה דרך קבע כסולנית עם מיטב התזמורות ברחבי העולם, בהן הפילהרמונית של ברלין, תזמורת פריז, הסימפונית של לונדון, הפילהרמונית הישראלית והפילהרמונית הצ’כית. בעקבות שהותה כאמנית הבית בוויימאר, בלוקסמבורג, בהמבורג ועם הסימפונית של במברג, התמנתה טביאה צימרמן לאמנית הבית של אנסמבל “רזוננץ” ב-2013-14 וב-2014-15 והיא ממשיכה בשיתוף הפעולה ההדוק הזה גם השנה. בעונת 2015-16 הייתה אמנית הבית של אגודת המוזיאונים של פרנקפורט.

שיאים ראויים לציון בעונת הקונצרטים של 2017-18 של טביאה צימרמן כוללים את קונצרטי פתיחת העונה עם אנסמבל “רזוננץ” באולם ה-Elbphilharmonie בהמבורג, הקונצרטים עם התזמורת הסימפונית של רדיו ברלין בניצוחו של להב שני, עם התזמורת הקאמרית של אירופה בניצוחו של דייוויד רוברטסון ב”מוסיקה ויווה” (רדיו מינכן) ועם התזמורת הקאמרית של פריז, סיור קונצרטים עם תזמורת Les Siècles בניצוחו של פרנסואה-סבייֶר רוט וכן שתי בכורות: יצירה חדשה מאת בּרֶט דין עם התזמורת הקאמרית השוודית וקונצ’רטו חדש לוויולה מאת יורק הולר עם תזמורת גורזניך מקלן ומאוחר יותר עם התזמורת הפילהרמונית של סיאול.

רביעיית “ארקנטו” עם הכנרים אנטיֶה וייטהאס ודניאל סֶפֶּק והצ’לן יאן-גויהן קייראס סיפקה לטביאה צימרמן מיקוד מיוחד לפעילויות של מוסיקה קאמרית. בעקבות הקונצרטים שלהם בפסטיבל אקס-אן-פרובנס השנה, יצאה הרביעייה לשבתון מורחב. בשנים האחרונות הופיעו בקרנגי הול בניו-יורק, בקרן גולבנקיאן בליסבון, ב-Palau de la Música בברצלונה, בתיאטרון השאטלֶה וב-Cité de la Musique בפריז, באולם הפילהרמוני בברלין ובקונצרטהאוס בווינה וסיירו בישראל, ביפן ובצפון אמריקה. הם הקליטו בחברת “הרמוניה מונדי” מיצירות ברטוק, ברהמס, ראוול, דוטייֶה, דביסי, שוברט ומוצרט.

טביאה צימרמן שימשה מקור השראה למלחינים רבים לכתוב לוויולה והכניסה יצירות רבות לרפרטואר הסטנדרטי של הקונצרטים והמוסיקה הקאמרית. באפריל 1994 ביצעה בהצלחה רבה את הבכורה של הסונטה לוויולה סולו של גיורגי ליגטי, שהולחנה במיוחד בעבורה. בכורות נוספות של היצירה בלונדון, בניו-יורק, בפריז, בירושלים, באמסטרדם וביפן גררו שבחים רבים של הביקורת והקהל. בעונות האחרונות ניגנה טביאה צימרמן בביצועי בכורה את “רצ’יקאנטו” לוויולה ולתזמורת מאת היינץ הוליגר, את הקונצ’רטו לוויולה “מעבר לַקו 4” (“Über die Linie IV”) מאת וולפגנג רים (Rihm), את “Monh” מאת גאורג לנץ, את “ליל הפסחא” (“Notte di pasqua”) מאת פרנק מיכאל באייר, קונצ’רטו כפול מאת ברונו מנטובאני עם אנטואן טַמֶסטיט ואת “Filz” מאת אֶנוֹ פּוֹפֶּה עם אנסמבל “רזוננץ”. היא ביצעה את בכורת הקונצ’רטו לוויולה של מייקל ג’ארל בפסטיבל המוסיקה של שטרסבורג 2017 עם התזמורת הלאומית של חבל הלוּאַר בניצוחו של פסקל רוֹפֶה ובהופעות נוספות עם הסימפונית של וינה בניצוחו של אינגו מצמאכר, עם תזמורת Suisse Romande בניצוחו של פסקל רוֹפֶה ועם תזמורת הקונצרטהאוס ברלין בניצוחו של מריו ונזאגו.

לרגל שנת הינדמית 2013 הוציאה טביאה צימרמן לאור הקלטה של מכלול יצירותיו לוויולה של המלחין בחברת Myrios Classics, הקלטה שזכתה לתשבחות רבות. בעקבות הצלחת הקלטתה של יצירות לוויולה סולו מאת רגר ובאך בחברה זו ב-2009, שזיכתה אותה בפרס “אקו קלאסיק” כנגנית השנה, הוציאה לאור שלושה אלבומים עם הפסנתרים קיריל גרשטיין ותומס הוֹפֶּה. אמנותה של טביאה צימרמן מתועדת בכחמישים תקליטורים בחברות כגון EMI, טלדק, ודויטשה גרמופון. הקלטה חיה של נגינתה על הוויולה של בטהובן בבית בטהובן בבּוֹן בליווי הַרטמוּט הֶל התפרסמה בחברת ארס מוזיצ’י.

טביאה צימרמן קיבלה כמה פרסים לאומיים ובינלאומיים על הישגיה האמנותיים יוצאי הדופן, בהם פרס המוסיקה של פרנקפורט, פרס האמנות של הס, פרס המוסיקה של הריין, הפרס הבינלאומי של האקדמיה למוסיקה קיג’אנה בסיינה, פרס פאול הינדמית מהעיר הָנָאוּ ולאחרונה (2017) – אמנית השנה מאת “פרס המוסיקה הקלאסית הבינלאומי” (ICMI). טביאה צימרמן חברה בוועד המנהל של אגודת הינדמית בבּלוֹנֶה, שווייץ, ומכהנת כשגרירה של האגודה הגרמנית של בתי הוספיס לילדים. ביולי 2013 התמנתה ליו”ר הוועד המנהל של בית בטהובן בבון. תחת חסותה מתקיים בכל שנה, מאז ינואר 2015, “שבוע בטהובן” בבון.

טביאה צימרמן החלה ללמוד ויולה בגיל 3. כעבור שנתיים החלה ללמוד נגינה בפסנתר. היא למדה עם אולריך קוך בביה”ס הגבוה למוסיקה בפרייבורג ובהמשך עם סנדור וֶג במוצרטאום בזלצבורג. לאחר לימודיה זכתה בכמה פרסים בתחרויות בינלאומיות, בהם הפרס הראשון בתחרויות הבינלאומיות בז’נבה (1982) ובבודפשט (1984). לאחר זכייתה בתחרות מוריס וייֶה בפריז ב-1983 קיבלה ויולה של בונה הכלים בן זמננו אטיין ואטֶלוֹ, שעליה היא מנגנת מאז. בשנים 2000-1987 ניגנה בקביעות קונצרטים בדיסלדורף, בירושלים ובלוקסמבורג עם המנצח דוד שלון ז”ל, אבי שני ילדיה, יובל ויונתן. טביאה צימרמן לימדה בבתי הספר הגבוהים למוסיקה של זארברוקן ופרנקפורט. מאז אוקטובר 2002 היא מכהנת כפרופסור בביה”ס הגבוה למוסיקה הנס אייזלר בברלין, שם היא מתגוררת כיום עם שלושת ילדיה.

אתר האמנית: www.tabeazimmerman.de/en